(0)
27 lutego 2023

Dobra kłótnia cz.2 – Zasady dobrej kłótni.

W życiu rodzinnym i małżeńskim bardzo często zdarzają się różnice zdań i napięcia, które prowadzą do kłótni. Zawsze, gdy wzbiera w nas irytacja, warto się zastanowić, czy wynika ona z tego, że mąż, żona lub inny członek rodziny sprawił nam przykrość, czy też jest efektem stresu przeżywanego w pracy lub trudnego dnia? Świadomość, że moje poirytowanie wynika np. z niewyspania, może pomóc uniknąć wielu niepotrzebnych konfliktów.

Czego warto unikać, by kłótnia nie oddalała od siebie małżonków, lecz prowadziła do rozwiązania problemu i dobra związku:

– Nie należy kłócić się natychmiast, gdy zaistnieje spór, brakuje czasu na rozmowę, przy dzieciach, rodzicach, czy w drodze na ważne wydarzenie. Gdy emocje trochę opadną, warto ustalić, kiedy będzie można porozmawiać o tym, co się wydarzyło,

– Spór powinien rozgrywać się w atmosferze szacunku, bez stosowania „ciosów poniżej pasa” i wyciągania raniących spraw np.: „nie jąkaj się”, „ty grubasie”,

– Nie należy uderzać w najważniejsze wartości np. „ty i ta twoja praca”, „ty i twoja matka”. Atakowanie tych obszarów zawsze zaostrzy napięcie i przeszkodzi w osiągnięciu porozumienia,

– Nie stosować uogólnień, np. „bo ty zawsze”, „bo ty nigdy”, zamiast tego lepiej jest nazwać konkretny problem: „spóźniłeś/spóźniłaś się”, a nie „bo ty zawsze się spóźniasz”,

– Nie wyolbrzymiać i uogólniać winy np.: „jesteś najgorszym ojcem/matką”, zamiast tego warto odnieść się do konkretu „przez cały dzień nie zajmowałeś/zajmowałaś się dziećmi”.

Warto mówić o faktach i uczuciach jakie w tobie wzbudziły, by obudzić w drugiej stronie empatię. Zamiast powiedzieć „jesteś leniem”, lepiej sformułować konkret „przykro mi, że dziś nie pomogłeś mi posprzątać domu”.

Warto dostrzegać nie tylko błędy drugiej strony, lecz także własne niedoskonałości, rzadko się bowiem zdarza, że podczas kłótni tylko jedna strona ponosi winę.

Zasady dotyczące dobrej kłótni można wcielać w życie tylko tam, gdzie wszystkim zależy na rozwiązaniu problemu oraz dobru małżeństwa i rodziny. Osoby toksyczne, narcystyczne, czerpiące z kłótni satysfakcję, zawsze będą podsycać konflikty i ranić innych.

Jaki jest twój przepis na dobrą kłótnię?