(0)
13 stycznia 2024

Małe zmiany

Nowy Rok bywa często związany z planowaniem zmian. W styczniu zapełniają się siłownie, gdyż wiele osób postanawia zrzucić zbędne kilogramy. Inni z kolei mają postanowienia dotyczące zdrowego odżywiania czy ograniczenia skrolowania stron internetowych. Niektórzy ludzie postanawiają zmienić innych:

– „Nie będę się do niej odzywać, zobaczymy co wtedy”,

– „Jak on mi robi na złość, to ja mu odpłacę tym samym, odechce mu się wszystkiego”.

Jednak okazuje się, że bardzo trudno zmienić kogokolwiek, jest to prawie niemożliwe. Jeszcze trudniej zmienić i naprawić świat.

Najlepszą drogą do zmian, jest praca nad sobą. Wzięcie „na warsztat” choć jednej wady, jednego złego nawyku może przynieść wiele dobrego nie tylko tobie, lecz także twoim najbliższym.

Drugim obszarem, w którym warto zastanowić się nad zmianami jest relacja. Nowy Rok, to świetna okazja, do wprowadzenia jakiś dobrych zmian, nawet jeśli będą one niewielkie. Ważne jednak, aby:

– obie strony: mąż i żona, partner i partnerka, brali udział w planowaniu tych zmian,

– były to zmiany służące pogłębianiu relacji, a nie jej spłycaniu.

Wspaniałą okazją do budowania relacji jest wspólne przeżywanie jakiegoś doświadczenia. Jednym z postanowień dotyczących wzmacniania więzi może więc być zaplanowanie jakiejś aktywności dla dwojga np.:

– od dziś raz na miesiąc wychodzimy na randkę,

– raz na jakiś czas wybierzemy się na wspólną wycieczkę (wcale nie musi ona być daleka i kosztowna), albo zwiedzimy wszystkie muzea w naszym mieście.

– od tego miesiąca razem będziemy chodzić na lekcje tańca/tenisa/jazdy na łyżwach.

Wspólny udział w wybranej aktywności zbliża, redukuje stres, jest okazją do dzielenia się wrażeniami, żartowania, kolekcjonowania wspomnień – w taki właśnie sposób tworzy się spoiwo związku.