(0)
4 sierpnia 2023

Małżeństwo… a co z posagiem?

Posag – obowiązkowy element „wyposażenia” młodej pary. Temat, który do dziś wywołuje sporo emocji. Kiedyś biżuteria lub meble odziedziczone po przodkach, porcelana, ozdobna pościel, ziemia. Dziś może częściej pieniądze, nowe mieszkanie czy prezenty podarowane podczas uroczystości weselnej.
Wszystkie te dobra, choć potrzebne na „początku nowej drogi”, towarzyszą jednak małżonkom tylko przez jakiś czas, gdyż zużywają się prędzej czy później.
Jest jednak pewne „wyposażenie”, które każdy z nas, niezależnie od statusu materialnego, wnosi do związku niczym posag. Temperament, czyli cechy dziedziczne, zapisane w naszych genach. Charakter, czyli zespół cech wynikających z wychowania, oddziaływania rodziców i całego środowiska. Osobowość, czyli nasz sposób zachowania, reagowania, wyrażania siebie. I jeszcze jeden niezwykle istotny element zakorzeniony w każdym człowieku – świat wartości jaki reprezentuje, czyli po prostu jego życiowe priorytety.
Każdy z nas nosi więc w sobie indywidualny, niepowtarzalny zestaw cech i wartości, które są jego kapitałem na życie. Wchodząc w tak bliską relację z drugim człowiekiem jaką jest małżeństwo – połączenie dwojga osób i ich dwóch zupełnie różnych historii, warto znać samego siebie i tę drugą stronę. Warto wiedzieć nad jakimi cechami swojej osobowości należy pracować, a jakie są dobrym materiałem do budowania relacji.
Bardzo ważna jest także znajomość świata wartości, czyli tego, co jest dla nas w życiu najważniejsze. Bez niej bowiem, po jakimś czasie, może się okazać, że cele życiowe żony i męża są całkowicie odmienne i pogodzić je można tylko na drodze kompromisu. Czasem, gdy np. jedna ze stron pragnie posiadania rodziny, druga zaś chce rozwijać karierę, bywa on jednak bardzo trudny lub wydaje się wręcz niemożliwy.
Czy znasz swój „posag”, bogactwo twej osoby wyrażone poprzez temperament, charakter, osobowość? Czy wiesz, co wnosisz w związek? Jakie wartości są najważniejsze dla ciebie i osoby, z którą budujesz relację? Jak twój posag „procentuje” w życiu małżeńskim?