(0)
22 września 2023

Miej cel zawsze „na oku”

Żyjemy w świecie, który nieustannie bombarduje nas obrazami i informacjami. Stwarza w nas potrzeby, których wcześniej nie mieliśmy i nakręca do ich zaspokajania. Karmi fikcją i ułudą, gdy pokazuje (często podkoloryzowane) mikroskopijne wycinki z życia celebrytów, czy innych „wielkich” tego świata. Przemilcza zaś zupełnie ich szarą codzienność, prozaiczne potrzeby, poranione relacje, choroby i nałogi… często samotność i depresję. Nawet jeśli mamy świadomość, że obrazy pokazywane w mediach to nieprawda, a  zachwalane w reklamach przedmioty nie są nam potrzebne, z czasem może się rodzić pragnienie, aby spróbować „dorównać” wymaganiom tego świata.

W takich sytuacjach można się łatwo zagubić i goniąc za karierą czy wartościami materialnymi, utracić te stokroć ważniejsze – miłość, przyjaźń, relacje z najbliższymi. Czas jest wartością mocno ograniczoną, a  życie krótkie, warto więc wciąż pamiętać o jego celu. Jeśli celem mojego życia jest miłość i rodzina, to odrzucam wszystko, co jej zagraża, okrada mnie z czasu, bycia razem, budowania relacji. Ja sam wybieram to, w co inwestuję – w miłość czy też lepszy status materialny. To moje codzienne decyzje mają wpływ na życie, dobrostan fizyczny i psychiczny, szczęście męża, żony, dzieci…

Należy zaznaczyć, że stawianie rodziny na pierwszym miejscu, nie oznacza konieczności rezygnacji z remontu mieszkania, czy kupna nowego samochodu. Chodzi tylko o to, by zachować rozsądek i nie dać się złapać na przynętę reklamy i stylu życia „wielkich” tego świata.

Każdy dzień jest darem i każdego dnia warto zadawać sobie  pytania :

Jak wykorzystać dany mi czas?

Co zrobić by nie zmarnować tego dnia?

Co należy wykonać, a z czego można zrezygnować?

Jaki moment wybiorę na spędzenie „dobrych chwil” z moimi najbliższymi?

A „dobre chwile”, to czas spędzony razem bez gniewu, narzekania, uwag, rozmawiania o obowiązkach, pytania dzieci o oceny…. Dobre chwile to czas radości i odpoczynku, wspólne żarty, wspólna kolacja, rozmowa – najcenniejsze „skarby”, które zostawią w nas pokój i radość, obniżą stres i lęk. Takie bycie razem uzdrawia i daje siłę na kolejny dzień.