(0)
31 stycznia 2023

Randka małżeńska

W okresie narzeczeństwa młodzi ludzie są bardzo zaangażowani w relację, spotykają się, randkują, rozmawiają i żartują. Po ślubie jednak zaangażowanie obu stron bardzo często ulega wygaszeniu. Wynika to z poczucia, że osiągnęło się cel i można spocząć na laurach, a także z przyzwyczajenia. Warto wracać do niektórych narzeczeńskich rytuałów, a największy potencjał ma randka małżeńska – świętowanie miłości i więzi, jaka łączy kobietę i mężczyznę. Należy zaznaczyć, że nie odniosą z niej korzyści pary przeżywające konflikty i kryzysy, skłócone i poranione. Takie chwilowe zawieszenie broni nie rozwiąże problemów, a może zakończyć się wzajemnym wylewaniem oskarżeń i żalów. Jeśli jednak relacje łączące kobietę i mężczyznę są dobre, randka małżeńska może stać się wspaniałą okazją do ożywiania i pogłębiania miłości i bliskości.

W jaki sposób powinna wyglądać randka małżeńska? Wszystko zależy od naszej kreatywności oraz możliwości. Może to być wyjście do dobrej restauracji, kolacja przy świecach w domu (po uśpieniu dzieci i wyciszeniu wszystkich telefonów, telewizorów i innych dystraktorów), piknik poza miastem (kiedy jest ciepło), kawa w cukierni na zabytkowej starówce…

Co jest najważniejsze podczas randki małżeńskiej? Wbrew pozorom wcale nie wyszukane potrawy (choć na pewno świętowanie jest pełniejsze, gdy mamy okazję zjeść coś smacznego, niecodziennego). Najważniejsza jest ROZMOWA, szczera, pełna szacunku, ciekawa, wciągająca. Biorąc udział w tak wyjątkowym wydarzeniu należy pamiętać, by unikać tematów związanych z codzienną rutyną, nie omawiać listy zakupów, problemów z dziećmi, teściami, pracą, itp. To ma być WASZ czas, rozmawiajcie więc o waszych przeżyciach, przemyśleniach, o relacji, jednym słowem o tematach głębszych, bowiem te płytkie nie wzmacniają więzi.

Niekiedy warto wcześniej zaplanować to, o czym będziemy rozmawiać na randce. Nie należy ulegać pokusie myślenia, że „po tylu latach, to my już nie mamy o czym gadać”. Zawsze jest o czym „gadać”, a na początek, na pierwszą randkę małżeńską (nawet, gdy jesteśmy małżeństwem z trzydziestoletnim stażem) proponujemy następujące tematy:

– Za co mnie cenisz?

– Co we mnie lubisz, co ci się we mnie podoba?

– Jakie chwile z naszego wspólnego życia najchętniej wspominasz?

– Co ci się podoba w naszej relacji?

– Jaka byłaby dla ciebie wymarzona randka małżeńska?

Listę tematów będziemy poszerzać…